Jak wiadomo, lekarze weterynarii wykonują różne badania rozmaitym zwierzętom. Bardzo często przy tych czynnościach są narażeni na kontakt z bakteriami i wirusami, które mogą im bezpośrednio zaszkodzić. Dlatego też każdy weterynarz czy zootechnik powinien być zaopatrzony we właściwe rękawice weterynaryjne. Takie rękawice będą chronić oraz pozwolą na odpowiednie przeprowadzenie danego badania.
Rodzaje rękawic weterynaryjnych
Do najbardziej popularnych rękawic weterynaryjnych można zaliczyć następujące typy rękawic: lateksowe pudrowane, diagnostyczne oraz ochronne. Dla osób, które są alergikami i mają uczulenie na lateks, poleca się zakup rękawic nitrylowych. Lekarze weterynarii często wykonują w swoich gabinetach różne zabiegi, do nich używają rękawic weterynaryjnych chirurgicznych.
Ze względu na rodzaj czynności wykonywanych przy zwierzęciu rękawice mogą być cieńsze, grubsze, długie, krótkie, zakrywające ramię, a nawet łopatkę. Te najbardziej zabudowane wykorzystywane są najczęściej przy zwierzętach gospodarskich, szczególnie przy badaniu rektalnym lub przy zapłodnieniu bydła.
Dlaczego rękawice weterynaryjne są tak ważne?
Przede wszystkim ze względu na utrzymanie prawidłowej higieny zarówno w gabinecie, jak i poza nim. Należy pamiętać, że rękawice chronią lekarza weterynarii przed różnymi chorobami odzwierzęcymi, chronią również same zwierzęta przed przeniesieniem na nie bakterii, pasożytów z innych osobników.
Warto pamiętać o tym, że niektóre badania wymagają specjalistycznych rękawic. Do określenia czy zwierzę ma odpowiedni kolor krwi i wydzieliny nadają się tylko rękawice przezroczyste. Niektóre rękawice weterynaryjne mają tak zwaną pętlę stabilizującą, która sprawia, że rękawica się nie zsuwa z ramienia.
Gdzie można zakupić rękawice weterynaryjne?
Rękawice dla lekarzy weterynarii i zootechników dostępne są w wielu miejscach. Można je znaleźć w sklepach specjalistycznych, serwisach aukcyjnych, w Internecie i w sklepach stacjonarnych. Jest bardzo duży wybór takich rękawic i każdy powinien wyszukać te, które w danej sytuacji będą najbardziej odpowiednie.
Oczywiście wybierając rękawice do gabinetu weterynaryjnego, warto wziąć pod uwagę to czy są one wystarczająco mocne.