Dobra wiadomość dla dłużników – jest pewna procedura, która pozwala na zakończenie rosnącej spirali zadłużenia. Mowa tutaj o upadłości konsumenckiej osób fizycznych. Komu dokładnie jest ona polecana? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niniejszym tekście.
Odpowiednie postępowanie sądowe
Upadłość konsumencka osób fizycznych to proces prowadzący do całkowitego lub częściowego oddłużenia konsumentów. To świetne rozwiązanie w przypadku, kiedy ktoś nie radzi sobie ze spłatą swoich zobowiązań finansowych.
Od 2020 roku takie postępowanie sądowe wygląda nieco inaczej. Wprowadzono bowiem przepisy, dzięki którym owa procedura została znacznie uproszczona (jest np. możliwa inna opcja polegająca na zawarciu ugody z wierzycielem). Nic zatem dziwnego, że obecnie coraz więcej ludzi korzysta z takiej formy pomocy.
Tylko dla konsumentów
Przedsiębiorcy oraz wszelcy wspólnicy w spółkach jawnych i partnerskich nie mogą skorzystać z upadłości konsumenckiej. Taka czynność przeznaczona jest wyłącznie dla osób fizycznych, które nie zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej.
Cała procedura polega oczywiście na postępowaniu sądowym. Ostateczny werdykt, jaki bez wątpienia słyszy dłużnik brzmi: „pańskie zadłużenie zostało w pełni anulowane, lecz musi pan zaspokoić roszczenia wierzycieli posiadanym majątkiem”. Na szczęście, mimo utraty auta czy posiadanych nieruchomości na rzecz wierzyciela, możliwy jest powrót do równowagi finansowej.
Ogłoszenie upadłości krok po kroku
Upadłość konsumencka osób fizycznych rozpocznie się, dopiero gdy dłużnik złoży wcześniej odpowiednio wypełniony wniosek (pobierze go z oficjalnej, rządowej strony www.gov.pl). Musi to zrobić we właściwym sądzie, który znajduje się w miejscu stałego pobytu, nie zapominając o opłacie (stawka wynosi 30 zł). To pierwszy etap. A jak wyglądają kolejne?
Drugi krok polega na rozpatrzeniu wniosku przez sąd upadłościowy. Jeżeli ta czynność zakończy się pozytywnie, odbędzie się posiedzenie sądowe. Co ważne, ma ono charakter niejawny, czyli przebiega bez udziału zainteresowanego. Po ostatnim etapie – ogłoszeniu upadłości, do akcji wkracza syndyk, który przekazuje środki na spłatę roszczeń wierzycieli!