Jak zatrzymać smak lata na dłużej? Wystarczy przygotować pyszne przetwory z owoców i warzyw. Można z nich zrobić sałatki, kiszonki lub soki, stworzyć własne kompozycje smakowe. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni przepis i pyszne produkty.
Przetwórstwo owocowo-warzywne — co przygotować z owoców?
Nasze babcie od lat zamykały smak lata w słoikach. Przygotowywały tradycyjne przetwory z owoców, które rosły w ich ogrodach lub w pobliskich lasach. Wiele pań domu podtrzymuje tradycje i nadal przygotowuje przetwory. Pyszne dżemy, marmolady, soki lub sałatki owocowe są niezastąpione w zimowe dni. Można się nimi zajadać prosto ze słoików, świetnie nadają się także do deserów i ciast. Przygotowując zimowe zapasy w postaci dżemów czy konfitur często sięgamy po „wspomagacze” żelujące, mimo że tego składnika nie ma w dawnych, tradycyjnych przepisach. Należy jednak pamiętać, że jest to zbędny dodatek, najpyszniejsze przetwory są przygotowuje się z cukrem i dodatkiem naturalnych składników ułatwiających gęstnienie.
Przetwórstwo owocowo-warzywne — co z robić z warzyw?
Chrupiąca marchewka prosto z ogródka lub czerwone pomidory z krzaka smakują nieziemsko. Ich nadmiar warto przerobić na pyszne przetwory, które mogą być świetną bazą do obiadów. Marynowane i kiszone warzywa posiadają jeszcze więcej wartości odżywczych niż surowe. Warto po nie sięgać w okresie grypowym, by zadbać o odporność organizmu. Z warzyw można przygotować kiszone ogórki, sałatki warzywne, marynowane grzybki, sosy, w tym przypadku można kombinować na wiele sposobów i tworzyć nowe niepowtarzalne smaki.
Przetwory — różnice
Czy wiesz czym różni się marynowanie od kiszenia? A marmolada od dżemu? Choć wydaje się, że to te same przetwory różni je wiele. Decydując się na kiszenie do słoika z wybranymi warzywami wlewamy wodę z solą o odpowiednich proporcjach. Całość zamykamy i czekamy aż warzywa odpowiednio się zakiszą. Marynując warzywa należy je zalać zalewą. Jest to mieszanina zawierająca wodę ocet i przyprawy, które uwydatnią smak. Takie przetwory zazwyczaj gotujemy. Dżem przygotowany jest z całych lub pokrojonych owoców z dodatkiem cukru. Całość jest gotowana, niektóre owoce się rozpadną inne pozostaną w całości, a dżem przyjmuje odpowiednią konsystencję. Marmolada przygotowywana jest z przetartych i maksymalnie rozdrobnionych owoców, jej konsystencja jest gładka, co stanowi różnicę pomiędzy nią a dżemem.